Nosiva ulja su biljna ulja, kao što su kokosovo ulje ili ulje avokada, koja su dobivena iz sjemena, zrna ili orašastih plodova biljke.
Za uporabu u aromaterapiji preporučuju se ulja dobivena hladnim prešanjem. U ovom procesu ulje se ekstrahira drobljenjem biljaka. Korisnici tvrde da se krhke hranjive tvari u ulju mogu oštetiti ako se ekstrahiraju toplinom.
Dok su neka bez mirisa, većina nosivih ulja imaju slab miris koji je slatkast i orašast. Za razliku od eteričnih ulja, bazna ulja ne isparavaju.
Različita nosiva ulja imaju različita svojstva i uporabu. Odluka o uporabi određenog nosivog ulja za aromaterapiju ovisi o željenom ishodu. Predstavljamo listu od 8 interesantnih nosećih ulja, iako je broj baznih biljnih ulja naravno daleko veći.
Kokosovo ulje (Cocus nucifera)
Ljudi u tropima već stoljećima koriste kokosovo ulje kao hidratantnu kremu. Nedavno je također pokazano da ulje ima antimikrobna svojstva. To je uglavnom zbog visokog sadržaja laurinske kiseline, glavne masne kiseline u kokosovom ulju.
Ulje miriše po kokosu i može se upotrijebiti ili kao nosivo ili samostalno ulje. Može se nanositi na kožu, kosu i usne i štiti kožu ostavljajući tanki sloj. Kokosovo ulje je čvrsto i kremasto na sobnoj temperaturi.
Ulje avokada
Ulje avokada sadrži vitamine A, B, D, E i beta-karoten. To je duboko prodorno, mononezasićeno ulje i najbolje je za vrlo suhu, zrelu, nadraženu kožu i kosu oštećenu suncem.
Obično se koristi kod osoba sa suhom ili zrelom kožom i prikladan je za osobe s ekcemom ili psorijazom.
Vrlo je korisno u liječenju kože od opekotina od sunca i ostalih klimatskim čimbenika. Obnavlja dehidriranu kožu, regenerira je i omekšava tkivo.
Ulje nima
Ulje nima ima prilično jaku aromu. To znači da ga vjerojatno ne želite koristiti samog već s drugim eteričnim uljima s blagim mirisom poput lavande.
Ulje nima je pogodno za razne tretmane. Štiti kožu, liječi akne i sprječava ožiljke, bori se protiv gljivičnih infekcija, protiv opadanja kose, odbija insekte i ublažava bol. Ulje nima koristi se u tretmanima ljepote te za njegu kože. Liječi suhu kožu i uklanja bore, stimulira proizvodnju kolagena, smanjuje ožiljke, liječi rane, akne i smanjuje bradavice.
Ulje jojobe (Simmondsia chinensis)
Jojobino ulje, koje je zapravo vosak, obično se koristi u masaži. Zbog svojih prirodnih protuupalnih svojstava, može pomoći u liječenju akni.
Dobro se apsorbira u aromaterapiji i može biti dobar izbor za osobe s masnom kožom koja je sklona aknama.
Ulje jojobe je žuto i ima izrazit ali ugodan miris.
Ulje crnog kima (Nigella sativa)
Ulje crnog kima ima protuupalna, antibakterijska i fungicidna svojstva te se smatra da pomaže u liječenju rana i opeklina.
Ovo ulje je zlatno smeđe boje i ima blagi, zemljani, drveni miris koji može biti malo pikantan ili pikantan. Sjeme crnog kima također brzo prodire u kožu.
Ulje noćurka (Oenothera biennis)
Lagano i mirisno ulje noćurka koristi se dugi niz godina u aromaterapiji i njezi kože. Vjeruje se da je korisna u mnogim stanjima kože, uključujući ekceme.
Ulje je skupo, a aromaterapeuti ga imaju tendenciju miješati s drugim nosivim ulja. Ima visok sadržaj esencijalnih masnih kiselina, što znači da se brzo pogoršava i brzo postaje užegao.
Ulje šipka (Rosa Mosqueta)
Šipkovo ulje bogato je esencijalnim masnim kiselinama, uključujući alfa-linolensku kiselinu. Pokazalo se da ima antioksidativno i protuupalno djelovanje te se koristi za liječenje raznih stanja kože.
Šipkovo ulje je prirodni izvor vitamina C i vitamina E.
Ulje grožđa (Vitus vinifera)
Ulje koštica grožđa smatra se univerzalnim uljem koje se obično koristi u aromaterapiji, od masaže do njege kože. Ima laganu aromu, blago slatkastu i orašastu, te gotovo bistre boje. Ostavlja sjajni film na koži.
Ovo ulje se proizvodi prešanjem sjemenka određene vrste grožđa.